E-learningové nástroje

Nástroje licencované na UK

Na Univerzitě Karlově máme k dispozici licencovaný přístup do řady e-learningových nástrojů. Zde si můžete o jednotlivých nástrojích přečíst krátkou informaci a následně přes odkaz přejít na detailnější popis (nástroje jsou řazeny abecedně).

Microsoft Teams

Bezplatná verze firemního nástroje Microsoft Teams (dále jen MS Teams) nabízí funkce pro textovou, hlasovou i videokomunikaci pro maximálně 300 lidí. Placená verze (kterou máme dostupnou na FF UK) navíc umožňuje pořizovat záznamy video-schůzek, poskytuje uživatelům větší úložný prostor, nabízí připojení e-mailového hostingu (tedy e-mailové adresy s vlastní doménou) a napojení dalších služeb zapojených do balíčku Microsoft 365. Pokud se rozhodněte v MS Teams využívat i funkcionalitu týmů, získáte další prostor pro spolupráci, komunikaci a sdílení, kam si můžete velice jednoduše napojit řadu dalších užitečných aplikací – například sdílené dokumenty pro spolupráci, různé dotazníky, plánovače, videa a mnohé další. I Microsoft Teams lze používat v rozhraní internových prohlížečů, ale pouze v Microsoft Edge a Google Chrome. V některých dalších prohlížečích ho lze spustit také, ale většinou s omezenou funkcionalitou. Nejspolehlivějším způsobem, jak MS Teams používat, je přístup přes staženou desktopovou aplikaci.

Více o MS Teams na FF UK zde.

Moodle

Moodle je tzv. learning management system, který umožňuje vytvářet částečně nebo plně e-learningové kurzy.

Více o Moodle na UK zde.

Turnitin

Turnitin je nástroj pro podporu akademického psaní a kontrolu originality studentských prací.

Více o Turnitinu na UK zde.

Další volně dostupné nástroje

Kromě nástrojů, pro které máme přístup přes Univerzitu Karlovu, existuje řada dalších nástrojů, které můžete často používat i v bezplatném režimu. Zde uvádíme několik příkladů (nástroje jsou řazeny abecedně).

Discord

Další platformou, kterou lze využívat je Discord. Tento nástroj sice slouží především pro komunikaci hráčů počítačových her, ale nabízí i funkce, které se mohou hodit i komukoliv jinému. Stejně jako ostatní zmiňované nástroje nabízí i Discord textovou komunikaci prostřednictvím chatu, hlasovou a video komunikaci a sdílení obrazovky svého počítače. Tento nástroj je volně ke stažení a každý si tam může velice jednoduše vytvořit svůj vlastní server, kam může pozvat další osoby, jejichž počet není nijak omezen.

Přejít na Discord.

Google Hangouts

Google Hangouts je bezplatný nástroj od společnosti Google, k jehož používání stačí mít založenou e-mailovou schránku přes jejich službu Gmail. Není nutné stahovat žádnou další aplikaci, jelikož tento nástroj lze používat pouze v internetových prohlížečích. V Hangouts lze textově v jedné konverzaci komunikovat s až 150 uživateli, video schůzek se může zúčastnit maximálně 10 osob.

Přejít na Google Hangouts.

Google Meet

Nástroj Google Meet má formálně nahradit starší nástroj Google Hangouts (momentálně jsou ještě dostupné oba). Google Meets lze opět využívat jak v bezplatném režimu, tak s rozšířenými možnostmi prostřednictvím placené licence. Verze, která je zadarmo, umožňuje setkání trvající až 1 hodinu pro maximálně 100 účastníků. V nejvyšší verzi pak je počet účastníků navýšen až na 300 osob, setkání mohou trvat neomezeně dlouho, a navíc k této licenci uživatelé získají neomezené úložiště na Google Disku.

Přejít na Google Meet.

Jitsi meet

Jitsi Meet je open source videokonferenční nástroj, který umožňuje pořádat schůzky bez nutnosti registrace a zdarma. Tento nástroj by sice měl umožňovat i schůzky pro větší počet osob, ale nejlépe funguje pro menší skupinky. Pokud se budete snažit pozvat větší skupinu osob, bude pravděpodobně značně snížena kvalita přenosu. Je to zejména z toho důvodu, že tento nástroje se používá výhradně přes webové rozhraní. Každopádně ani zde nechybí funkce pro sdílení obrazovky.

Přejít na Jitsi meet.

Microsoft Skype

Microsoft Skype je nástroj, který zpravidla slouží spíše pro menší setkání do 50 osob. Bezplatné videoschůzky lze pořádat bez registrace přímo v jeho webovém rozhraní, případně je nabízena ke stažení i desktopová aplikace. Kromě videoschůzek umožňuje Skype opět i textovou komunikaci a samozřejmě i sdílení obrazovky.

Přejít na Skype.

Zoom

Videokonferenční nástroj Zoom lze také používat jak v bezplatné, tak v licencované verzi. Bezplatná, basiclicence uživatelům umožní pořádat až čtyřicetiminutové pro maximálně 100 účastníků. Rozšířená licence pak umožňuje neomezeně dlouhé schůzky s až 300 osobami. Stejně jako většina ostatních nástrojů, i Zoom disponuje vedle videoschůzky i možností textové komunikace ve formě chatu. I tento nástroj lze používat jak prostřednictvím webových prohlížečů, tak stažené desktopové aplikace.

Více o Zoom na zde.

Kontaktní e-mail k e-learningu: elearning@ff.cuni.cz

Pokud máte ohledně e-learningu jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat na výše uvedené e-mailové adrese. Případně můžete využít i naše telefonní číslo: +420 221 619 282