Testování distančně

POZOR!! Očekáváme, že během zkouškového období mohou být zvýšené nároky na kapacity serverů Moodle UK. Pokud plánujete testovat více než 50 studentů zároveň, nahlašte nám to prosím nejpozději 14 dní před plánovaným testováním podle pokynů ZDE. Děkujeme za spolupráci.
Photo by Trent Erwin on Unsplash

Blíží se zkouškové období, které pravděpodobně proběhne minimálně z nějaké části distančně stejně jako končící semestr. Nástroje, které jste během semestru používaly pro výuku nabízejí funkce pro tvorbu testů a kvízů, které lze pro přezkoušení využít. Níže se můžete seznámit se dvěma nástroji, které pro tyto účely máme na UK dostupné – Moodle a MS Teams.

Moodle

LMS systém Moodle (více o něm zde) umožňuje vytvářet interaktivní testy, díky kterým můžete poměrně jednoduše zkoušet i distančně. Testy v Moodle umožňují:

  • používat různé typy otázek (např. výběr z více možností, pravda nebo nepravda, krátké a dlouhé tvořené odpovědi, doplňování chybějících slov, přiřazování, přesouvání do textu nebo do obrázku, řazení atd.),
  • používat automatické vyhodnocování (všechny typy otázek kromě dlouhé tvořené odpovědi dokáže Moodle vyhodnocovat automaticky),
  • nastavení časového limitu pro splnění testu,
  • nastavení jenom určitého počtu pokusů pro vyplnění testu,
  • různé řazení otázek a odpovědí tak, aby u každého studenta vypadal test odlišně,
  • generování náhodných úloh z tzv. banky úloh.

Pokud se chcete o testech v Moodle dozvědět více, podívejte se například na tyto návody:

MS Teams

Vytvářet testy (resp. zadání a kvízů) pro studenty je možné i prostřednictvím nástroje Microsoft Teams (více o nástroji zde).

Pokud se chcete o testech v MS Teams dozvědět více, podívejte se například na:

V MS Teams však testování nenabízí tolik možností, jako tomu je u nástroje Moodle a v některých aspektech nemusí být stejně vyhovující. Každopádně tyto funkce tam jsou a je jen na vás, zda je budete chtít vyzkoušet a budou vám vyhovovat. Případně můžete oba nástroje nakombinovat. Odkaz na kurz v Moodle, kde si vytvoříte test totiž můžete velice jednoduše vložit prostřednictvím karty Web přímo do týmu v MS Teams.

Kontaktní e-mail k e-learningu: elearning@ff.cuni.cz

Pokud máte ohledně e-learningu jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat na výše uvedené e-mailové adrese. Případně můžete využít i naše telefonní číslo: +420 221 619 282