Zoom

Uložiště služby ZOOM na doméně cuni-cz.zoom.uk.

Vzhledem k naplnění dostupného úložiště budou od 13.4.2021 všechny záznamy událostí automaticky smazány po 30 dnech. Jak jsme již avizovali dříve, nedoporučujeme proto používat ZOOM jako permanentní úložiště. Záznamy si přesuňte mimo službu ZOOM. V individuálních případech lze prodloužit interval do smazání až na 120 dnů.

Nápovědu k nahrávání a mazání záznamů najdete zde: https://support.zoom.us/hc/en-us/sections/200208179-Recording

Své případné dotazy směrujte týmu e-learningové podpory LFP UK prostřednictvím emailu zoom@lfp.cuni.cz nebo do kanálu k podpoře ZOOM na HelpDesk v MS Teams.

E-learningový tým LFP UK

 

Zoom je nástroj, který umožňuje pořádat videokonference a webináře nejenom v rámci distanční výuky, ale například také pro schůzky pracovních týmů. Základní Basic licence umožňuje pořádat až 40 minut dlouhé videoschůzky pro maximálně 100 účastníků/studentů najednou. Rozšířená EDU licence tento limit rozšiřuje až na 300 účastníků/studentů a videoschůzky mohou trvat po neomezenou dobu.

Mezi jeho výhody patří:

  • jednoduchost a nenáročnost,
  • bezplatný software pro video konference do 40 minut délky přednášky (Basic licence),
  • software je k dispozici ve verzích pro PC, Mac OS X, Android, iOS .
  • podpora až 100 současně připojených uživatelů (Basic licence).

Rozšířená EDU licence Zoom

Obecně platí, že licence ZOOM jsou zřízené na dvou instancích: //cesnet.zoom.us  a https://cuni-cz.zoom.us/Licence u CESNET jsou platné do konce dubna 2021, licence UK  cuni-cz.zoom.us jsou platné do 3.9.2021.

Licence ZOOM pro nové žadatele jsou momentálně přidělovány pouze na doméně https://cuni-cz.zoom.us/. Máte-li o licenci zájem registrujte se na stránce https://zoom.us/signup výhradně vyplněním vaší e-mailové adresy fakulty (tedy např. jméno.přímení@ff.cuni.cz), požádejte o licenci vyplněním tohoto formuláře.

Licence u CESNET jsou v tomto momentě plně obsazeny. Uživatelé, kteří o licenci požádali přes formulář na konci září nebo začátku října 2020, ale zatím ji nedostali, budou v průběhu týdne informováni o dalším postupu a převedeni pod https://cuni-cz.zoom.us/.

Pokud jste nepřešli k  CESNET a máte původní licenci na https://cuni-cz.zoom.us/, licenci můžete stále využívat a je automaticky platná do 3.9.2021.

V případě dotazů se obracejte na e-mail zoom@lfp.cuni.cz nebo napište do týmu v MS Teams. Zde bude Váš dotaz vyřešen nejrychleji.

Další užitečné informace o použití ZOOM najdete na stránkách podpory ZOOM.

Návod pro použití je v anglickém jazyce na oficiálním webu zde.

FAQ

Může 1 licenci ZOOM používat víc vyučujících?

Aktuálně máme díky podpoře Centra pro podporu e-learningu dostatek licencí na https://cuni-cz.zoom.us/ pro všechny vyučující, není potřeba se omezovat, pokud je pro vás samostatná licence komfortnější. Nicméně na některých pracovištích se osvědčila varianta společného účtu – sdílených přihlašovacích údajů. V tomto případě je ale nutné zvážit fakt, že v jeden čas může 1 účet organizovat pouze 1 meeting.

Jak dlouho můžu licenci od fakulty používat?

Licence nejsou vázány na jméno a je možné je operativně přidělovat a odebírat. Momentálně je licencí dostatek, není nutné se omezovat. Pokud ale licenci přestanete používat, oceníme, když nám dáte vědět. Budeme ji moci poskytnout dalšímu vyučujícímu.

Který headset a kameru doporučujete?

Můžete mi pomoci s nastavením software/hardware?

Určitě, rádi. K dispozici jsme formou emailu a formou pro vzdálených konzultací (přes ZOOM, telefon). Dále s námi spolupracuje skupina studentů, která absolvovala předmět Studentská pedagogická a publicitní činnost. V případě, že potřebujete asistenci, napište nám na zoom@lfp.cuni.cz a my Vás propojíme s členem elearningového týmu, který Vám poradí.

Je lepší mikrofon v headsetu nebo stolní mikrofon?

Na online komunikaci jednoznačně doporučuji headset ev. kamerku (větší volnost – mikrofon je citlivý, může mluvit i více lidí; ale je-li hluk v okolí, je daleko lepší headset). Stolní mikrofon by byl lepší na „studiové“ nahrávky např. komentáře k prezentacím.

Kontaktní e-mail k e-learningu: elearning@ff.cuni.cz

Pokud máte ohledně e-learningu jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat na výše uvedené e-mailové adrese. Případně můžete využít i naše telefonní číslo: +420 221 619 282